A Small Batch of Bread, Other Random Japan Pictures

1

japan lean healthcare tour postsI'm on my way home from Japan as this post gets published. I will probably take the week off from blogging for the Thanksgiving holiday and I'll reflect on the amazing trip and the learning… resuming posts about the trip along with my usual commentary on Lean articles in the news, etc.

I saw this at a Japanese 7-11 store yesterday… a small (3 slices) package of bread. I guess it's good for eating on the go… it says “3” on the package, but I think it actually looks like four slices of bread (better to have an even number, eh?). Is this an example of space-constrained small batch purchasing? Or is this something that we might actually find at a store in the U.S.?

More significant thoughts and content will be coming, I swear :-)

Norman Bodek's new book “The Harada Method” is now available. I assume this clothing store is unrelated:

And I don't think this electronics store is fooling anybody with the “ioPad 6” and the picture of Steve Jobs in the lower right corner (even with his eyes strangely covered by a black bar):

And I think this street sign suggests that “Mad Men” characters should not jaywalk…

So many of the Japanese men wear suits and ties, even on a Sunday evening…

Please post a comment and join the discussion. Subscribe to get notified about posts daily or weekly.

Mark Graban is an internationally-recognized consultant, author, and professional speaker who has worked in healthcare, manufacturing, and startups. He is author of the Shingo Award-winning books Lean Hospitals and Healthcare Kaizen, as well as The Executive Guide to Healthcare Kaizen. His most recent book is the anthology Practicing Lean that benefits the Louise H. Batz Patient Safety Foundation, where Mark is a board member. Mark is also a Senior Advisor to the technology company KaiNexus. His latest book has been released as an "in-progress" book, titled Measures of Success.

1 Comment
  1. anonymous says

    Three (four) slices of bread for 88 yen which is $1.08. Compared to how much for a full loaf? Am I buying for a whole family or just for my breakfast toast and lunch sandwich for tomorrow? Do I have a car to haul my purchases back to my house or apartment and when I get there do I have a place to store my food stuffs? Choice is rarely a bad thing…

Leave A Reply

Your email address will not be published.